Problem tzw. kredytów frankowych jest od paru lat szeroko poruszany w mediach i coraz więcej osób mających takie kredyty zastanawia się nad możliwością uwolnienia od zobowiązań wynikających z zawartych umów. Mięło już sporo czasu od momentu wydania korzystnego dla frankowiczów wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-260/18 Kamila Dziubak i Justyny Dziubak przeciwko Raiffeisen Bank International AG, który zapoczątkował falę pozwów frankowych. Wtedy TSUE potwierdził, że występujące w umowach frankowych klauzule indeksacyjne stanowią klauzule niedozwolone (klauzule abuzywne) i wypowiedział się o skutkach ich stosowania. Ogólnie rzecz biorąc należy stwierdzić, że stosowanie takich klauzul w umowach z konsumentami ma ten skutek, że postanowienia w nich zawarte nie wiążą konsumenta. Konieczne wtedy staje się rozważenie czy umowa może dalej funkcjonować w obrocie (bez tych klauzul indeksacyjnych), czy też nie. W pierwszym przypadku mówimy o tzw. odfrankowieniu umowy, a w drugim o jej unieważnieniu i zasadniczo każde z tych rozwiązań będzie bardzo pozytywne dla frankowicza. Wysoki kurs franka szwajcarskiego (a przez to wysokie raty kredytu) oraz korzystne statystyki dotyczące rozpoznawania spraw frankowych zachęcają kredytobiorców do działania.
Z komunikatu wydanego przez Rzecznika Finansowego w rok po wydaniu ww. wyroku TSUE wynika, że ok. 88 proc. spraw w sądach I instancji zakończyło się wtedy korzystnie dla konsumentów frankowiczów. Warto więc rozważyć możliwość wystąpienia z tzw. pozwem frankowym.
Kancelaria Adwokata Jakuba Michalskiego prowadzi tzw. sprawy frankowe i zajmuje się obsługą zarówno osób fizycznych będących konsumentami, jak też frankowiczów przedsiębiorców. W zależności od danej sprawy domagamy się:
Złożenie pozwu w sprawie frankowej wymaga szczegółowej analizy umowy kredytu, a w szczególności treści jej postanowień dotyczących waloryzacji, wyliczenia możliwych zysków (co będzie elementem koniecznym dla złożenia pozwu) oraz rozważenia wraz z klientem możliwego ryzyka poprowadzenia takiej sprawy. Wbrew obiegowej opinii nie wszystkie postępowania kończą się korzystnie dla kredytobiorców i m.in. sądy apelacji łódzkiej wciąż stoją na stanowisku, że nie ma jednolitej linii orzeczniczej.
Więcej o pozwach frankowych dowiesz się w kolejnych wpisach.
Jeżeli masz jakieś pytania, jesteś stroną takiej umowy i potrzebujesz pomocy, to zapraszam do kontaktu ze mną: +48664423144, michalski@adwokatlodzkie.pl